Út a CityScape E-GOV átfogó térinformatikai megoldás felé – 5. rész

Az Arkance Systems (korábban Varinex-CADStudio Kft.) által fejlesztett CityScape, moduláris elemeket tartalmazó térinformatikai alapú rendszercsalád magas szintű megoldást nyújt a magyar közigazgatási- és nagyvállalati szektor számos területén.

Út a CityScape E-GOV felé” cikksorozatunkban sorra vesszük egy teljes értékű városigazgatási rendszer bevezetéséhez szükséges lépéseket.

Már felmértük helyzetünket és kiválasztottuk a modulokat, amiket a rendszerünkbe szeretnénk építeni, feldolgoztuk a geometriáinkat, adatainkat és létrejött az egésznek egy tároló, ami maga a téradatbázis.

Soron következő lépés az adatmodellek rugalmas kialakítása

A téradatbázis legnagyobb előnye, hogy az egyes eltárolt térobjektumainkhoz, (ami minden objektumot jelent, amit valaha betöltöttünk az adatbázisunkba) bármilyen hozzátartozó leíró adatot hozzárendelhetünk. Például egy vezetékhez hozzárendelhetjük a hozzátartozó hosszúságot, átmérőt, anyagot, amit egyetlen kattintással egy átlátható űrlapon el is érhetünk. De a földrészletekhez is hozzárendelhetjük az összes hozzá tartozó adatot, mint HRSZ vagy rajta lévő építmények tényleges száma stb.

Fontos megjegyezni, hogy a kiválasztott és feltöltött adatainkon múlik a rendszer sokszínűsége és hasznossága. Ha például a Helyi építési szabályzatot szeretnénk felülvizsgálni egy városrészünk lakóövezetiben rászűrhetünk például egy adott városrész „Lk” típusú övezeteire és módosíthatjuk vagy kilistázhatjuk az övezethez tartozó információkat.

Milyen adatokat rendeljünk hozzá az objektumainkhoz?

Az Arkance Systems által kifejlesztett a CityScape E-GOV térinformatikai rendszerhez már kialakítottunk egy alapértelmezett adatmodell struktúrát. Minden modul saját adatmodellt kap, amit az évek alatt összegyűjtött tapasztalatainkon alapszik.

Minden önkormányzat, minden város más és más, nincs két ugyanolyan adatmodellünk ezért térinformatikai rendszerünket úgy alakítottuk ki, hogy minden egyes modell 100%-ig testre szabható legyen.

A rendszer testre szabása során alkalmazkodunk az ügyfeleink igényeihez, amelyeket a közös egyeztetések alapján derítünk fel. Ezen adatokat a későbbiekben is meg lehet változtatni, de új adatok is belekerülhetnek a felépített rendszerbe.

Cikksorozatunk következő részében bemutatjuk a felhasználói felületeket. Szó lesz a szélesebb körnek készült böngészős, webes felületről, illetve a specifikusabb tervezői szemléletű AutoCAD Map 3D-s környezetről is.


Amennyiben szükségét látja egy új, térinformatikai alapú rendszer bevezetésének, amely alkalmas műszaki nyilvántartásra, dokumentumkezelésre, munkafolyamatok támogatására és jelentéskészítésre, keresse szakértő kollégáinkat!

Több évtizedes szakmai múlttal és a rendszerünket napi szinten használó kiváló referenciákkal biztosítjuk megoldásunk sikeres bevezetését.

Kapcsolattartó:

Baranyi Péter
GIS üzletág igazgató